Připravenost na klinické testy – Pacientská akademie Duchenne 2020
Za připravenost se považuje posouzení všech faktorů, které umožňují hladký a včasný průběh klinických testů a provádí se před začátkem testů samotných. Toto posouzení je nutné k tomu, aby se ověřilo, že při provádění klinického testu bude možné dodržet vše dle plánu a nedojde k překročení rozpočtu. Dále jde o předejití chybným krokům, které mohou vést k odkladům testů, například kvůli pozměňovacímu návrhu v protokolu. V současnosti se asi polovina všech testů zpozdí jen při výběru a zařazování pacientů. Asi 85% všech testů musí být ukončeno kvůli vysokému procentu pacientů, kteří musí být vyřazeni. To každoročně představuje ztráty zhruba ve výši 40 miliard amerických dolarů. Posuzování připravenosti se účastní všechny strany: zdravotnická zařízení, experti, pacienti, pacientské organizace, zástupci regulačních orgánů a úřady pro zdravotnické technologie.
Posouzení připravenosti je stále více důležitější s tím, jak narůstá komplikovanost klinických testů. Připravenost na klinické testy je nejdůležitější právě u vzácných onemocnění, jelikož počet potencionálních účastníků pro testy je omezený. V minulosti se již stalo, že výsledek šestiminutového testu chůze po terapii přeskočením exonů nebyl vhodně zvolený cílový parametr pro průkaz účinnosti. To vedlo k nepřesvědčivému výsledku studie a nákladnému zpoždění.
Před klinickými testy na lidech je nutné:
- mít k dispozici preklinická data. Tato data se získávají experimenty na buňkách, zvířatech nebo lidských či zvířecích tkáních. Také se používají počítačové simulace.
- porozumět nemoci a vědět jaká terapie je nejvíce žádaná. K tomu slouží především pacientské organizace.
- správně přizpůsobit formulaci testů (například vzhledem k věku účastníků)
- mít k dispozici adekvátní a ověřené nástroje
- předem stanovit způsob, kterým se budou vyhodnocovat výsledky testu
- předem stanovit primární cíl studie a ideálně také druhotný či druhotné cílové body studie
- předem stanovit biologické ukazatele, které se budou sledovat pro vyhodnocování
- definovat regulační účel testu
Registry a databáze studií o přirozeném průběhu nemoci:
- poskytují informace o tom, jak se nemoc vyvíjí v průběhu času
- pomohou určit nejzávažnější příznaky nemoci
- usnadní nalezení biologických ukazatelů a způsob hodnocení výsledků, což poté slouží k zachycení toho, jak pacient při testech reaguje na léčbu
- jsou dobré pro stanovení kritérií pro zařazení a vyřazení
- umožní identifikovat vhodnou fázi nemoci, během které bude pacient nejlépe (nejcitlivěji) reagovat na léčbu
- umožní vypočítat celkový počet pacientů, který je nutný pro získání statisticky významného rozdílu v závěrečném hodnocení studie
- slouží pro výběr pacientů, kteří mohou být vhodnými kandidáty pro daný test
Vyhodnocení výsledků klinického testu:
- z pohledu zdravotníka, který například určuje míru bolesti podle stupnice
- z pohledu pozorovatele: Jde o posouzení stavu pacienta z pohledu třetí osoby, kterou může být pečovatel nebo člen rodiny. Je to člověk, který pozoruje například chování, paměť, myšlení či koncentraci pozornosti pacienta v jeho každodenním životě.
- z pohledu samotného pacienta: Jsou mu pokládány otázky nebo vyplňuje dotazník. Cílem je monitorovat jeho psychický stav.
- podle výkonu pacienta v určité činnosti (např. šestiminutový test chůze)
Účast pacientských organizací při přípravě klinických studií
Pacientské organizace informují svou komunitu o budoucích testech a pomáhají tak pro účast v testech oslovit možné kandidáty. Pacientské organizace většinou spravují registr pacientů nebo mají k dispozici databázi studií o přirozeném průběhu nemoci. Pacientské organizace poskytují posouzení rizik a přínosů – to, jak pacienti vnímají potencionální rizika a přínosy nové terapie, což pomáhá při vývoji a schvalování. Pacienti se dále mohou účastnit preferenčních studií, které ukážou, jaký typ léčby se je nejžádanější. To vše umožní navrhnout klinický test, například výběr:
- vhodné testovací metody, která bude dobře snášena účastníky a která zároveň přinese nejpřesnější výsledek.
- vhodných zdravotnických zařízení a ujištění se o jejich způsobilosti (např.: zda mají potřebnou kvalifikaci či zda mohou testům věnovat dostatek času)
Pacientské organizace se účastní prvních setkání se zástupci regulačních úřadů, aby se prodiskutoval plán vývoje léku. Účast pacientských organizací při přípravě klinických studií pomáhá zvýšit pravděpodobnost úspěšného dokončení těchto studií. Studie zaměřené na pacienta dokáží zkrátit proces výběru a zařazování pacientů asi o tři měsíce, což odpovídá zhruba 75 milionům amerických dolarů. Úzká spolupráce s pacienty a pacientskými organizacemi zvyšuje pravděpodobnost úspěšného uvedení léčiva na trh až o 20%.
DMD Rozbočovač
Jedná se o projekt pacientské organizace Duchenne UK, na kterém se začalo pracovat v roce 2015. Nutným důvodem byla tehdy nedostatečná kapacita ve zdravotnických zařízeních, což znamenalo přetíženost dvou hlavních center ve Velké Británii a ve výsledku tak bylo možné uskutečnit jen velice omezený počet klinických testů. Duchenne UK tehdy sezvali ke spolupráci mnoho dalších pacientských organizací a zdravotníků z Velké Británie a také lidi z NHS proto, aby se společně dohodli na tom, co je třeba udělat. Výsledkem bylo v roce 2016 založení DMD Rozbočovače (https://dmdhub.org/), který zpočátku podpořilo celkem osm organizací a dodnes se do něj nainvestovalo již několik milionů liber. Tato platforma představuje síť nemocničních zařízení, která vykonávají klinické testy pro vývoj léků pro DMD. Jedním z cílů je pomoci méně zkušeným centrům tak, aby i tato centra mohla v budoucnu kapacitně dosáhnout na klinické testy tím, že jim zkušenější centra pomohou s výcvikem personálu a předají informace od Duchenne expertů. Jde tedy o sdílení informací a odborných znalostí mezi všemi účastníky klinických testů, aby se rychle dosáhlo stavu připravenosti na klinické testy. DMD rozbočovač je klíčový zdroj pro sponzory, zdravotnický průmysl, zdravotnická zařízení a pro pacienty. Na jejich webu je možné vyhledat klinické testy ve Velké Británii a to například podle věku, mutace či konkrétní nemocnice. DMD Rozbočovač již během prvního roku své existence začal finančně podporovat pět lokací pro rozběhnutí klinického výzkumu. Dnes je součástí DMD rozbočovače již jedenáct míst, což umožnilo odstartovat dalších 9 klinických testů, kterých se zúčastnilo 300 pacientů. Snahou rozbočovače je, aby v budoucnu měli všichni pacienti s DMD možnost zúčastnit se klinických testů – chodící i nechodící. Vedení rozbočovače je v přímém telefonickém kontaktu s vedoucími všech klinických testů. Rozbočovač mimo pacientské organizace spolupracuje také s TREAT-NMD, sítí NorthStar a s registrem DMD. Spolupracují také Jonem Hastiem a momentálně usilují o to, aby v budoucnu vzniklo více klinických testů pro nechodící pacienty.
Užitečné odkazy:
Doporučení od CTTI o efektivním zapojení pacientských organizací do procesu klinických testů:
https://www.ctti-clinicaltrials.org/sites/www.ctti-clinicaltrials.org/files/pgctrecs.pdf
Hlavní principy spolupráce s pacientskými organizacemi:
https://www.bio.org/sites/default/files/legacy/bioorg/docs/BIO_Guiding_Principles_for%20_Interaction_with_Patient%20_Advocacy_Organizat….pdf
Doporučení od EMA obsahující cenné informace o připravenosti nejen pro klinické testy s dětmi:
https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/preparedness-medicines-clinical-trials-paediatrics-recommendations-enpr-ema-working-group-trial_en.pdf
Sdílet: