Lék na leukémii by mohl zpomalit progresi DMD

Vědci  z University  of Sheffield  testovali lék  s názvem dasatinib, který   blokuje určité chemické signály, které stimulují růst rakovinných buněk. Vědci  zjistili, že  tento lék  dokáže blokovat  podobné signály  proteinu  dystroglykanu, jehož funkcí je  udržovat  zdravé svalové tkáně.

Tým testoval lék  na rybě s názvem  zebřička  s mutací způsobované DMD. Ryby, které dostaly dávku dasatinibu byly schopné plavat déle než ryby bez léku.  V případě zkombinováním tohoto léku s ostatními vyvíjenými látkami by se účinnost mohla ještě zvýšit.  Výsledky této studie byly zveřejněny v časopise  Human Molecular Genetics.

„Dasatinib  má slibné účinky pro  léčbu DMD,“ říká profesor Steve Winder, který vedl výzkum. „Z našeho chápání toho, jak lék funguje, věříme, že by to mohlo být účinné při zpomalování svalové degenerace, prodlužení  schopnosti  chůze  a zároveň jako ochrana  srdečních a dýchacích svalů. Je zde možnost, že v případě, že by byl lék nasazen ihned po stanovení diagnózy,  progrese onemocnění by mohla být výrazně snížena. “

Vzhledem k tomu, že lék je již několik let  používán k léčbě  chronické  myeloidní leukémie, vědci  doufají, že užitek pacientům by mohl přinést mnohem dříve než současné vyvíjené experimentální léky na DMD. Předmětem výzkumu jsou i další léky, které fungují na stejném principu jako disatinib.

http://www.sciencedaily.com/releases/2016/01/160106101023.htmSdílet: