COVID-19: aktuální situace (20. června)

World Duchenne Organization (WDO) se při dnešním webináři věnovala hlavně tématu kolem COVIDU-19 a k návratu do běžného života, jak jsme na to byli zvyklí před vypuknutím pandemie. Během celého setkání byli opět přítomni lékaři, kteří komentovali situaci a odpovídali na otázky komunity.

Elizabeth Vroom v úvodu konstatovala, že vážnost situace, která se zpočátku pandemie předvídala, se ve výsledku ukázala být dosti odlišná a experti to přičítají preventivním krokům, které se zavedly a lidé je dodržovali. Nyní je třeba se zamyslet nad tím, jak nejlépe a bezpečně postupovat při návratu „zpět do normálu“.

Pokud člověk s DMD netrpí ještě nějakou další chorobou (například nemá vážné dýchací obtíže), není téměř vůbec vystaven riziku po nákaze COVIDEM-19. Podle dětského neurologa Francesca Muntoniho prý obecně platí, že záleží na tom kolik viru je v okolí. Méně viru znamená menší riziko.

Věnovat větší pozornost při mytí rukou je vhodné i nadále, jelikož to může pomoci snížit riziko nákazy a to nejen COVIDEM-19. Asymptomatické osoby by měly i nadále dodržovat preventivní opatření tak, aby neohrozily ostatní. Pokud chcete navštívit nemocnici, je třeba zvážit (nejlépe spolu s lékařem), zda je to momentálně opravdu nezbytné. Těmito rozhodnutími se pravděpodobně budou zabývat například lidé užívající bisfosfonáty pro zpevnění kostí, které se podávají ve formě infuzí anebo lidé užívající testosteron. I nadále je důležité být v kontaktu s odborníky na ventilaci.

Dětská neuroložka Nathalie Goemans uvedla, že určitou část jinak běžných návštěv pacientů uskutečňovala formou on-line videohovorů. Uvedla, že návštěva nemocnice je teď v Belgii bezpečnější než třeba nákup v supermarketu. Je to tím, že v nemocnicích platí stále speciální preventivní opatření. Do nemocnice tam kupříkladu smí nemocného doprovázet jen jedna osoba.

Mnohem rizikovější než samotná nákaza COVIDEM-19 je podle lékařů odložení návštěvy lékaře, pokud má osoba s DMD výrazné problémy s dýcháním. Je možné, že v budoucnu se může COVID-19 znovu objevit jako další vlna nákazy. V USA dodržování preventivních opatření lidé obecně neberou tak vážně, a podstatná část nenosí masky a politika restrikcí také není konzistentní mezi jednotlivými státy. V Holandsku lidé nenosí masky ani ve školách. V Belgii děti starší 12 let musí nosit masky a dodržovat bezpečné rozestupy. Podle Pat Furlong v USA nevědí o žádných vážných případech COVIDU-19 u pacientů s DMD.

Nakonec byl zmíněn dexametazon, jakožto léčivo používané u těch nejvážnějších případů COVIDU-19. Dexametazon je velice potentní steroid, který by se neměl užívat jako prevence.Sdílet: