COVID-19: aktuální informace (19. března)

Kékaři na webináři PPMD prezentovali informace a odpovídali na otázky. Zde uvádíme převážně jen to, co zatím nebylo uvedeno v předchozím WDO webináři konaném 21. března.

Byl zde popsán COVID-19 a hlavně fakt, že děti a mladiství jsou nejvíce odolní a mohou být nejčastějšími přenašeči a nakazit tak ostatní, aniž by si to uvědomovali. Na površích může vir přežívat i celé dny.

Pacienti používající neinvazivní ventilaci by měli po přijetí v nemocnici stále používat svůj přístroj a tedy by jim neměl být podáván kyslík. Náústky a masky přístrojů je dobré dezinfikovat třeba octem. BiPAP by si pacienti po nakažení tímto virem neměli sami zavádět, pokud ho předtím nikdy nepoužívali. Není na škodu si častěji čistit zuby a pokud možno si nesahat na obličej. Pokud k Vám domů dochází například asistent, tak by měl mít roušku a před příchodem si omýt ruce a pokud možno kontakt s Vaším dítětem omezit na minimum.

Je dobré mít pro jistotu k dispozici předem steroidy pro intramuskulární aplikaci, pokud by bylo nutné ze dne na den zvýšit dávky či frekvenci a nebo by nebylo možné steroidy užívat v jiné formě. V případě, že Vaše díte užívá steroidy a projevuje se jen mírná forma nemoci, tak pravděpodobně nebude nutné dávky steroidů navyšovat. Ibuprofen není dobrý užívat spolu s kortikosteroidy – lepší je Tylenol.

Je vždy lepší snažit se co nejdéle zůstat doma, pokud stav vyloženě nenutí přesun do nemocnice.

Lidé užívající ACE-Inhibitory by v případě nakažení měli dál pokračovat v jejich užívání a stejně tak i v případě blokátorů angiotenzinových receptorů.

 

Může se znovu nakazit člověk, který již byl nakažen?

Zatím se to neprokázalo a zdá se že ne.

Může COVID-19 dlouhodobě poškodit plíce či ledviny?

Zatím se to neprokázalo.

Mají rodiče přístup k svému dítěti s DMD po přijetí v nemocnici?

Je dobré počítat s omezením návštěv. Ujistěte se, že Vašemu dítěti bude poskytována také noční neinvazivní ventilace, pokud jí už používá.Sdílet: